News
Hrvatske brodove od pirata će čuvati strani zaštitari
Da vrijeme piratstva nije davno prošlo doba, iz dana u dan svjedoče somalski pirati. Ta izvanredno organizirana skupina u posljednjih je nekoliko godina od otmica i pljački brodova inkasirala više od 200 milijuna dolara.
Do prije samo koju godinu pirati su se držali relativno blizu somalske obale, ali danas, uz pomoć otetih brodova koji služe kao plutajuće baze, napadaju brodove udaljene više od 1200 kilometara od obale. Opasna zona trenutačno pokriva više od 2,5 milijuna četvornih kilometara, područje koje je teško kontrolirati unatoč tome što je tu 40 patrolnih brodova međunarodnih pomorskih snaga.
Međunarodna pomorska organizacija (IMO) objavila je da su u minulih devet mjeseci zabilježena 233 napada na brodove širom svijeta, što je značajan pad u odnosu na 352 napada u istom razdoblju prošle godine. Na smanjenje napada pirata na globalnoj razini presudno je utjecala značajno manja “aktivnost” pirata na obali Somalije tijekom istog tog razdoblja, pa je tako 199 napada zabilježeno u devet mjeseci lani, a u istom ovogodišnjem razdoblju 70.
U trećem kvartalu ove godine u toj se regiji dogodio samo jedan napad. Međutim, u tom su razdoblju oteta 24 broda s 458 članova posade, dok je šest pomoraca tijekom otmica ubijeno. A praksa je pokazala da pirati u širokom luku izbjegavaju naoružane brodove.
Ništa bez dopusnice
Nedavno je stoga Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture donijelo i posebni pravilnik na temelju kojeg hrvatske zaštitarske kuće, ali i one inozemne, mogu dobiti dopusnicu za pratnju na hrvatskim trgovačkim brodovima. Među ostalim, pravilnikom se traži da zaštitarske tvrtke udovoljavaju ISO ili drugim jednakovrijednim međunarodnim standardima. Dopusnicu od Ministarstva mora mogu dobiti samo tvrtke koje, primjerice, imaju najmanje 10 zaposlenih zaštitara s barem dvije godine iskustva rada u vojsci, policiji ili zaštitarstvu.
Osim specijalističke obuke rukovanja vatrenim oružjem, od budućih pomorskih zaštitara tražit će se i pomorska svjedodžba o osposobljenosti iz temeljne sigurnost na brodu (STCW A-VI/1) ili potvrdnica o osposobljenosti postupanja u slučaju opasnosti na brodu (STCW A-VI/1). Dakako, hrvatski brodari nisu obvezni angažirati naoružane pratioce.
Splićanin Igor Duh bivši je hrvatski branitelj i pripadnik jedne britanske pomorske zaštitarske tvrtke koja djeluje na području Adenskog zaljeva i Somalije. Nedavno se vratio iz kopnenih zaštitarskih misija u Iraku i Africi. Kako nam kaže, malo domaćih zaštitarskih tvrtki trenutačno može udovoljiti strogim uvjetima zaštite jednog broda.
Plutajući hoteli
− Realnije je očekivati pratnje inozemnih zaštitarskih tvrtki koje već imaju iskustva. Čak malo inozemnih zaštitarskih tvrtki posjeduje traženi standard ISO 9001. Na tržištu pomorskih zaštitarskih tvrtki vlada kaos: ne pruža se kvalitetna usluga, nisu regulirane dozvole za oružje pri ulasku u luke.
Tvrtke zbog toga postavljaju plutajuće hotele i skladišta naoružanja u Crvenome moru, a pri tome ostavljaju posadu i oružanu pratnju u nemogućim životnim uvjetima dok čekaju ukrcaj. Zbog tih nereguliranih dozvola takve tvrtke i ta plovila, ako se nađu u teritorijalnim vodama obližnjih zemalja, bivaju uhićeni. Oružanoj se pratnji ne daje relevantna operativna taktična oprema, a ponekad ni oružje za djelovanje tijekom napada.
Zbog toga pomorske zaštitarske tvrtke koje imaju sve certifikate za djelovanje i regulirane dozvole rade na razvoju certifikata ISO 28007, koji će regulirati rad i djelovanje samo pomorskih zaštitarskih tvrtki − objašnjava Duh. Hrvatskim brodarima na znanje i ravnanje − cijene angažmana pomorskih “bodyguarda” kreću se mjesečno od 35 tisuća do 60 tisuća dolara, ovisno o kvaliteti pružene usluge te posjedovanju svih certifikata i dozvola za rad.
Znaju se lideri
− Nadam da će tvrtke koje dobiju dopusnicu Ministarstva zapošljavati i operativce hrvatske nacionalnosti, te da nas pritom neće podcjenjivati. Poznato je da Britanci vode taj biznis i da idu s namjerom da zapošljavaju samo građane Velike Britanije, jer takve uvjete postavljaju i osiguravajuće kuće. Zbog toga bi Ministarstvo pomorstva pri izdavanju dozvole za rad trebalo barem dati naputak da bi u zaštitarskom tima trebali biti i hrvatski državljani.
Današnji su lideri u pružanju tih usluga “Offshore Marine Security” i “Maritime Asset Security and Training”, koji imaju sve tražene certifikate − kaže zaštitarski stručnjak Duh.
Pravilnik Ministarstva mora u kojem, među ostalim, stoji “osoba za naoružanu pratnju je osoba koja nije član posade broda...”, kako smatra Duh, nije dorečen.
− Prema međunarodnim zakonima i propisima IMO-a, od svakog se kandidata traži STCW ili D-2, te SSO-Ship Security Officer, kao što ima svaki član posade na brodu. Prema britanskim propisima, u trenutku ukrcaja na brod zaštitari postaju članovi posade te im se vrijeme navigacije upisuje u pomorsku knjižicu − matrikulu.
Prema ovom našem pravilniku mi nismo članovi posade, no svejedno moramo imati pomorske certifikate, a ne možemo regulirati navigaciju ako nismo članovi posade. Ako ne možemo regulirati navigaciju, ne možemo, pak, regulirati dalje pomorske certifikate, npr. za SSO, za koji je nakon tečaja potrebna godina dana navigacije da bismo pri lučkoj kapetaniji izišli na ispit.
Ako nemamo navigacije, ne možemo regulirati ni porez prema državi, jer nemamo dokaza da smo u tom razdoblju bili zaposleni na tom radnom mjestu.
Hrvatska je, dakle, loše regulirala radni staž ljudi koji obavljaju ovu vrstu posla i štite hrvatsku zastavu i hrvatski teritorij na drugim područjima svijeta − zaključuje Duh.
Napali i opljačkali ‘Mokošicu’
Prvi napad na hrvatski brod dogodio se 2011., potkraj kolovoza, kad su naoružani pirati 12 nautičkih milja od luke Conakry u Gvineji napali i opljačkali brod “Mokošicu”, u vlasništvu Atlantske plovidbe. Srećom, bez otetih i ranjenih.
Odsijecaju ruke radi veće otkupnine
Međunarodna zajednica nemoćna je riješiti problem pirata, posebno u Adenskom zaljevu i vodama Somalije, gdje su oni postali sve brutalniji.
Zadnja je “moda” u pristupu taocima odsijecanje ruke kao zalog većoj otkupnini, koja je u početku iznosila prosječno nekoliko tisuća dolara, dok danas dosežu čak tri milijuna dolara. Procjenjuje se da svaki pirat od pojedinačnog napada zaradi između 10 i 15 tisuća dolara.
Lani poginulo 35 pomoraca
Prema navodima organizacije “Oceans Beyond Piracy”, prošle je godine 35 pomoraca poginulo u napadima pirata ili tijekom zatočeništva. Financijska šteta koju brodarima svake godine prouzroče pirati procjenjuje se na sedam milijardi dolara.
Od zarade ‘niču’ nove zgrade
Zarada somalijskih pirata potakla je razvoj nekih djelova te siromašne zemlje, zbog čega je malo vjerojatna odlučna politička akcija na rješavanju tog problema unutar same Somalije.
Satelitski snimci pokazuju da je, primjerice, somalijski grad Garov od 2002. do 2009. godine gotovo udvostručio svoju površinu, zahvaljujući novim stambenim, industrijskim i komercijalnim projektima financiranih piratskim dolarima.
Other News by Category
General Shipping & Maritime
-
Port of Rotterdam Reports Success in Bunker Spill Cleanup
-
Day of the Seafarer: Mental Wellbeing in Focus
-
Posidonia 2018: 5 Most Exciting Things to Watch Out for in Shipping Industry
-
North Korea's High-Seas Fuel Smuggling Continues
-
Meyer Turku hands over new-design Mein Schiff 1
-
92% Of Seafarers Strongly Influenced By Internet Access – Futurenautics
-
Container ship MSC Kia Ora banned from Australian ports
-
Carnival to increase capacity on short cruise program with arrival of Carnival Dream in 2019
-
LNG cruise ships herald new era of training
-
Kinder Morgan takes delivery of 4th tanker from Philly Shipyard
Safety & Piracy
-
Three Killed, Five Missing After Two Ships Collide Near Shanghai
-
Oil tanker hit by blast at Saudi terminal, Saudi Arabia confirms
-
AMSA To End Permit That Allowed Seafarers To Work Longer Than 11 Months On Board Ships
-
Pirates Kidnap 19 in Two Separate Incidents in Gulf of Guinea -Dryad
-
ONE Containership Diverted to Tacoma Due to Collapsed Containers
-
Container Incident in Bristol Channel
-
Australia Evacuates Crew from Coronavirus-hit Livestock Carrier
-
Here’s One Way To Avoid COVID19 – Set Your Ship Adrift In Arctic Ice
-
Containership with Cracked Hull Leaking Fuel Oil in Bayonne, NJ
-
ICS, UNHCR and IOM call on States to end humanitarian crisis onboard ship in the Mediterranean
Maritime Economy
-
X-Bow Design Could Help Solve Air Draft Challenges for Boxships
-
How Eastern Pacific Shipping Achieved its CO2 Target Two Years Early
-
Dutch Seafarers Threatened With Dismissal Petition Maersk Shareholders For Help
-
Sailor Dies, 3 Injured on Bulker in Atlantic Storm
-
Cargo Boom Continues at Nation’s Second-Busiest Port
-
Japan’s MOL Scraps its Oldest LNG Carrier in Fleet Modernization
-
Maersk Essen Arrives in Mexico with Collapsed Containers
-
Steel cutting commences for Proman Stena Bulk’s methanol-fuelled tanker
-
World’s Largest VLEC Departs Texas with Record Shipment to China
-
Port of Long Beach Reports Busiest Year in 2020 Despite Headwinds
Environment & Technology
-
A.P. Moller- Maersk, The Ocean Cleanup extend relationship with new three-year partnership
-
Top charterers agree to publish shipping emissions data
-
MSC Sees Hydrogen And Biofuels As Key Components Of Shipping’s Future Fuel Mix
-
Storm-weary U.S. energy producers, refiners prep for hurricane strike
-
In Just 20 Years, Ships Could Cross an Open Arctic Ocean
-
As Arctic Ice Melts, Polluting Ships Stream Into Polar Waters
-
Hapag-Lloyd to lower CO2 emissions using biofuel
-
GLOBAL: NEW REPORT CLAIMS LNG AS MARINE FUEL IS ‘WORSE THAN BUSINESS AS USUAL FOR THE CLIMATE’
-
Study: New Blends of Marine Fuels Have Higher BC Emissions than HFO
-
New Report Identifies Clean Energy Options for Global Shipping Industry
Offshore, Oil & Gas
-
Rise in New Southeast Asia Upstream Players
-
Iraq looks to rebuild tanker fleet, eyes crude oil sales on delivered basis
-
Interview: Methanol Is Ready for Use as Marine Fuel
-
Chevron Announces Gorgon Expansion
-
Interview: What Will Be THE Marine Fuel of the Future?
-
Skangas Celebrates Milestone with 1,000 LNG Bunkering Operations in 2017
-
New LNG Carrier Design Suits “Milk Run”
-
Japan Commissions Oil Tanker To Combat Chinese Presence In East China Sea
-
Danish Energy Agency Clears Maersk Oil Sale
-
Offshore architects diversify and look to new roles for existing designs
Port & Shipbuilding
-
Bulk Shipping Comes Back to Oakland Port
-
Port of Newcastle to become the first Australian port to join the International EcoPorts network
-
CSP Abu Dhabi Terminal opens at Khalifa Port
-
North Sea Port: We Are Ready to Invest in Hydrogen as Fuel
-
Port Awarded $50 Million for Zero Emissions Project
-
New container terminal planned for Port of Newcastle
-
Port of Gothenburg Adds LNG Bunkering Option
-
China’s conquest of European box ports
-
Damen acquires Daewoo’s Mangalia yard
-
ICTSI approves Iraq’s BGT development
Events & Press Releases
-
Nakilat records 13% increased profits for the first quarter of 2018
-
Cargo throughput of UCL Holding’s stevedoring division rises 9% to 37.1 million tonnes
-
International Sea Ports and Maritime Authorities Gather in 2 Weeks to Discuss Port Security Technology
-
Hydropower Balkans 2017
-
Hydropower Balkans 2017 - Free Webinar
-
Speaker Line Up is Announced for the Maritime Big Data Forum at Nor-Shipping on 30 May
-
Sea Asia 2017 Reinforces Role as Leading Maritime Forum in Southeast Asia
-
10th International Fujairah Bunkering & Fuel Oil Forum: Event Summary
-
Counter-Terrorism Measures at Ports
-
DHT Holdings, Inc. announces delivery of first VLCC from BW Group
National (Croatian)
-
Uljanik plovidba ulazi na tržište prijevoza ukapljenog plina
-
Hrvatska brodogradnja - poslovi vrijedni 1,9 milijardi dolara
-
Zanimanje po kojem je Hrvatska oduvijek bila poznata u svijetu potrebno je spašavati od izumiranja
-
Drama u Arapskom moru: Naš tanker iz Uljanika napali pirati
-
Luka Rijeka planira od ulagača privući 300 milijuna kuna
-
Uljaniku i »3. maju« gradnja 20 brodova u idućih 15 godina
-
Floti Jadrolinije priključen brod „Mljet“
-
Jadroliniji prijete tužbe teške 20 milijuna kuna
-
U lovu na konkurente: Rijeka raste, ali promet luke u Kopru i dalje je četiri puta veći
-
Treća novogradnja u seriji, brod „Krk“ svečano priključen floti Jadrolinije