News

2012 Feb 17

Dok kupljen za Lenac u Ukrajini za trećinu jeftiniji nego domaći

Brodogradilište Viktor Lenac prošle je godine u Ukrajini potpisalo ugovor o kupnji novosagrađenog doka, dužine 155 i širine 26 metara, nosivosti 8500 tona, s dizalicom nosivosti pet tona, za 6.830.000 eura. To je gotovo za trećinu jeftinije nego da je dok građen u nekom od hrvatskih brodogradilišta, koja inače već dulje vape za poslom iščekujući novog vlasnika.

Direktor marketinga i prodaje u Lencu, Marko Domijan, rekao nam je da hrvatska brodogradilišta nisu mogla konkurirati cijenom ponudi ukrajinskog škvera, koji je gradio dok za nepoznatog kupca zaposlivši tako svoje proizvodne kapacitete. U svemu tome treba imati na umu da je Ukrajina, uz Češku i Makedoniju, najveći europski proizvodač crne metalurgije, odnosno čeličnih limova i profila što ih po posebno povoljnim cijenama isporučuje svojim brodogradilištima koja time postaju vrlo konkurentna na svjetskom tržištu. Ukrajinci su dok gradili za nepoznatog kupca, što najčešće znači povoljniju prodajnu cijenu.

Trenutno, naši škverovi kupuju crnu metalurgiju uglavnom u Južnoj Koreji po cijeni od gotovo 900 dolara za tonu, što ih čini nekonkurentnima. Jer, dok je čelični brod bez palube u koji se ugrađuje malo drugih materijala. Ukrajinski dok trebao bi biti isporučen Lencu sredinom godine i bit će zamjena za dok 7 koji je zbog tehničke pogreške potonuo 2007.,a izvađen je tek dvije godine kasnije.

Lenac ima još dva doka - mamutski dok 11, dug 265 metara i nosivosti 40.000, te dok 5 dužine 205 metara i nosivosti 20.000 tona čija je prošlogodišnja obnova koštala 6 milijuna eura. Time će brodogradilište postati konkuretnije na međunarodnom tržištu usluge dokova, remonta i preinaka brodova.

Izvor: vjesnik.hr; Damir Herceg

Do you like this article? Yes No

Ratings: 0 Yes 0 No

Other News by Category